GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Tanıtımı Toplantısı Yapıldı

Ortaokullardan mezun olacak 8 inci sınıf öğrencileri için ilçemizdeki Mesleki ve Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki Ve Teknik Anadolu Liselerinin tanıtımı toplantısı yapıldı.   Şehit Şirin Diril İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleşen tanıtım ve bilgilendirme toplantısına İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa ÖZDEMİR, Yüksel BEROJE, Meslek Lisesi Müdürleri, Ortaokul müdür yardımcıları ve rehber öğretmenler katıldı.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin Tanıtımı Toplantısı Yapıldı

Ortaokullardan mezun olacak 8 inci sınıf öğrencileri için ilçemizdeki Mesleki ve Teknik Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki Ve Teknik Anadolu Liselerinin tanıtımı toplantısı yapıldı.

Şehit Şirin Diril İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda gerçekleşen tanıtım ve bilgilendirme toplantısına İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa ÖZDEMİR, Yüksel BEROJE, Meslek Lisesi Müdürleri, Ortaokul müdür yardımcıları ve rehber öğretmenler katıldı.

Şube Müdürü Mustafa ÖZDEMİR, “Çıraklık eğitiminin zorunlu örgün eğitim kapsamına alınması, diğer mesleki ile teknik ortaöğretim okullarında iyileştirme çalışmalarının yapılması,

mesleki ve teknik eğitimde yapılan bu değişikliklerin kamuoyu ile paylaşılması, farkındalık oluşturulması için Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda bu bilgilendirme toplantısını gerçekleştiriyoruz. İlçemizde mesleki eğitim merkezi programı uygulayan mesleki ile teknik ortaöğretim kurumlarının tanıtım iş ve işlemlerin bugün start veriyoruz. Bu kapsamda  ilk iş olarak Ortaokul müdürlüklerince, okul rehber öğretmenlerinin bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları kapsamında 8´inci sınıf öğrenci ile velilerine yönelik olarak tanıtım ve yönlendirme programları düzenlenmesini istiyoruz. İlçemizde 9 meslek lisesi var, bu okullarımızda 15 alanda 35 dalda mesleki ve teknik eğitim verilmektedir. Merkezi Ortak Sınavlar (TEOG) puanına göre öğrenci alacaklarından bu çerçevede velilerimizi bilgilendirelim. Meslek liselerinin avantajlarını ve diğer okullarımzdan farklı yönlerini Fatih Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet GÜVEN tarafından bir sunumla gerçekleştirilecek.” Dedi.

Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet GÜVEN sunumunda, “Mesleki ve teknik liselerimiz Merkezi Ortak Sınavlar (TEOG) puanına göre öğrenci almaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezleri ile Çok Programlı Anadolu Liselerinden oluşmaktadır. İlçemizde:

Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Cemil Meriç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Boğaziçi Atatürk Çok Programlı Anadolu Lisesi

Fevzipaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi

Yeşilyurt Çok Programlı Anadolu Lisesi

Islahiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İslahiye Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi

Olmak üzere 9 tane meslek lisesi bulunmaktadır.

Anadolu Meslek programında mesleki beceri geliştirmeye yönelik dersler, Anadolu teknik programında ise akademik becerileri geliştirmeye yönelik dersler ağırlıklıdır. 9 okulumuzda 15 alanda 35 dalda mesleki ve teknik eğitim verilmektedir. Liselerin 9 uncu sınıfında diğer liselerdeki aynı dersler görülmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezi 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. Mesleki eğitim merkezine, başvurarak işletme ile sözleşme imzalayıp, devlet tarafından sigortalanarak devlet desteği almaya başlayabilirsiniz. Haftada 1 veya 2 gün okulda teorik eğitim, 4 veya 5 gün işletmede beceri eğitimi görebilirsiniz. Eğitimlerin sonunda kalfalık ve ustalık belgeleri alabilirsiniz. Açıköğretim kurumlarından fark derslerini tamamlayarak diploma almaya ve üniversiteye gitme imkânına sahip olabilirsiniz.

Eğitimi almak istediğiniz alanın ilçemizde olmaması halinde başka illerdeki meslek liselerini seçip pansiyon imkânından yararlanabilirsiniz.

Öğrencilerimiz liseyi bitirdiklerinde eğitim gördükleri alan ve dalda hem diploma hem de işyeri açma belgesine sahip olacak ve teknisyenlik unvanına sahip olacaktır.

Mezun öğrencilerimiz Europass Sertifika hakkında yararlanabilecek. Kendi işlerini kurmak istediklerinde KOSGEP’ten 50 bin TL’lik hibe alabilirsiniz. Haftada üç gün işletmelerde beceri eğitimi görerek asgari ücretin %30 undan az olmamak üzere ücret alabileceksiniz. Beceri eğitimi yapılırken sigorta girişi de yapılacaktır. YGS ve LYS puanlarına göre bütün yükseköğretim programlarına diğer liseler ile eşit şartlarda girme hakkına sahipsiniz.” Dedi.

Toplantı sonundan söz alan Şube Müdürü Yüksel BEROJE ise, “Milli Eğitim Sistemimizde yönlendirmenin çok önemli bir yer tuttuğu, her öğrencinin fıtratına uygun, becerilerine yatkın okullara yönlendirmenin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenlerimize büyük bir iş düşüyor. Ülke genelinde mesleki eğitimi tanıtma ve yönlendirme faaliyetleri başlamıştır. Ülkemiz ekonomisinin büyümesi için sektörün ihtiyacını karşılayacak kalifiye elemanları ihtiyacımız var. Meslek liselerinin avantajlarını iyi anlatmamız gerekir.” Dedi.

Katılımcıların meslek lisesi okulları ile ilgili soruları toplantıya katılan Meslek Lisesi Müdürleri  tarafından cevaplandırıldı.

 

Tanıtım toplantısı hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

14-06-201714-06-201714-06-2017

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.