GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci Semineri

ÖĞRETMENLERİMİZLE, OKULLARIMIZLA 15 TEMMUZU UNUTMAYACAĞIZ
Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci Semineri

Eylül 2015, Şubat 2016 ve Ekim 2016 dönemlerinde ilçemize atanan 190 öğretmenimize Belediye Konferans Salonunda Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci Semineri verildi.

 

Öğretmenlere Türkiye’nin Demokratikleşme serüveni ve 15 Temmuz Süreci konusunda bilgi kazandırarak, demokratik bir toplumun oluşum ve gelişiminde okulların ve öğretmenlerin rolü konusunda bilinçlerini artırmak amacıyla düzenlenmiştir.

Seminerin açılış konuşması İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yüksel BEROJE yaptı. Bizi kırmayıp, gelme nezaketinde bulunan İlçe Müftüsü Ramazan DOLU´ya ve katılan öğretmenlerimize teşekkür ederek başladı.

 

Şube Müdürü Yüksel Beroje

Bu süreçte ordumuz ve polisimiz yıpratıldı, dinimizde yardımlaşma, hizmet, kurban gibi çoğu kelimelerimiz içi boşaltılarak antipatik hale geldi. İlk defa cami minarelerimizden demokrasiye sahip çıkma çağrıları yapılmıştır. Milletimiz gece nöbetleri tutmaya başlamıştır. 15 Temmuz’da eğitimin yanlış ellerde geleceğimizi nasıl çalabileceğini gördük. Şimdi dört elle ülkemize, geleceğimize sahip çıkma zamanı. Herkes işini en iyi şekilde yaparsa bu memleketin kurtulacağıdır. 15 Temmuz’da en kritik  müdahalelerin bireysel olduğunu gördük. Halisdemir ve diğer örnekler. Onlar çocuklarımıza mutlu ve huzurlu bir gelecek bırakmak için şehit oldular. Hiçbir şey çıkar gruplarının etkisinden daha tehlikeli değildir. Sizler devlet adına bu ülkenin geleceğini yetiştirme gibi ulvi ve zor bir görev üstlendiniz. Bakanlığımızca düzenlenen bu tür hizmetiçi eğitimlerinin amacı da öğretmenlerimizi mesleki ve kişisel gelişimini sürekli geliştirmek ve yenilemektir. İlçemizi tercih ettiğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

 

İlçe Müftüsü Ramaza Dolu

Öğretmenleri saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Üç ana temel üzerinde sunum yapmak istiyorum. Bir ülkenin Emniyeti, Eğitimi ve Maneviyat.. bu üç unsur bir ülkenin ana damarlarıdır. Gizli emellerini saklayarak, kamufle ederek 15 Temmuzda bunları yok etmeye çalıştılar.

Bedir savaşında Mekkeli müşriklerden bir miktar esir alınmıştı. Peygamberimiz Fidye ödeyemeyenlerden, okuma yazma bilenlerin Müslümanların çocuklarından onar kişiye okuma-yazma öğretmeleri istendi. İlk defa savaştan (güvenlikten) sonra eğitime (öğretmene) önem vermiştir. Bizi biz eden yardımlaşma, hizmet, himmet, imam gibi islami ıstılahtaki önemli kavramlar istismar edilmiştir. Zayıflayan ve hedefe alınan bu değerleri nasıl yeniden kazanabiliriz. Ülkemizdeki öğretmenleri diğer ülke öğretmenlerinden ayıran fedakârlığımızdır, dostluğumuzdur, vefamızdır.

Mutlaka her birey öğretmenin tedrisatından geçer. Öğretmenin kendisine kazandırdıkları vardır. Öğrencilerimize maddi ve manevi değerlerimizi kodlamalıyız.

Özellikle köyde görev yapan öğretmenlerimiz, köy imamları ile işbirliği içinde çalışmalıdır.

15 Temmuzu 23 Nisan gibi, Cumhuriyet bayramı gibi demokrasi bayramı olarak kutlamalıyız ve unutmamalıyız.

 

09-01-201709-01-201709-01-2017

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.