GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Tercih Ettiğin Okul Geleceğindir” TEOG Tercihleri

“Tercih ettiğin okul geleceğindir” sloganı ile Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması   Tercih Ve Yerleştirme ile ilgili bugün Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokul Müdürleri, Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürününün katılımıyla İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yüksel BEROJE başkanlığınca bilgilendirme toplantısı yapıldı.
“Tercih Ettiğin Okul Geleceğindir” TEOG Tercihleri

Şube Müdürü: “Sekiz yıllık eğitim sürecinin ardından, öğrencileri bekleyen yeni bir dönem olarak 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tercih süreci karşımıza çıkıyor. Üniversite sınavında başarılı olabilmek için ise iyi bir lise eğitimi almak öğrencilerin yaşamında önemli bir dönemeci oluşturuyor.

En uygun ve en doğru tercihi yapabilmek için nelere dikkat edilmelidir?

 2017 yılı tercih kılavuzuna göre öğrencilerin 25 tercih yapma hakkı bulunmaktadır. Tercih yapılırken öğrencinin Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimi dikkate alınmalıdır.

 Yüzdelik dilime bakılmasın yanı sıra tercih edilecek okul kontenjanlarının da dikkate alınması önemlidir.

Tercihlerde okulun eve olan uzaklığı özellikle dikkate alınmalıdır. Birbirine denk puan aralığında olan okullardan öğrencinin evine yakın olan okulun tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

İlçeden ya da il dışından tercih edecek öğrenciler için okulun pansiyon durumu dikkate alınmalıdır.

Tercihler durumluk olarak değil geleceği de planlamaya fırsat sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Tercih edilecek okulun üniversiteye yerleştirmede başarı oranı dikkate alınmalıdır.

Tercih edilecek okulun yabancı dil hazırlık programı olup olmadığı, eğitim süresinin kaç yıl olduğuna dikkat edilmelidir.

Akademik başarının yanı sıra çocukların geleceğe yönelik hedefleri, hayalleri de dikkate alınmalı ve önemsenmelidir. 2017  Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih Ve Yerleştirme E-Kılavuzunu mutlaka inceleyin.   Okul rehberlik servisi, okul yönetimi veya sınıf öğretmeninizle mutlaka görüşerek tercih sürecini yönetmelisiniz. Elektronik ortamda onaylanan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu” nun çıktısı alınarak okul müdürlüğü ile veli tarafından imzalandıktan sonra aslı okulda saklanacak ve bir nüshası imza karşılığı veliye verilecektir.”

Ayrıca İlçemizde : Ortak Sınavlar için Cumhuriyet Ortaokulunda Okul Müdürü Bayram Murat KURŞUN başkanlığında Ş.Şirin Diril İmam Hatip Ortaokulu Rehber Öğretmeni Okan TÜTÜNCÜ ve Cumhuriyet İlkokulu Rehber Öğretmeni Mert ŞENTÜRK’ten oluşan İlçe Ortak Sınavlar Danışmanlığı Komisyonu oluşturulmuş ve komisyon 14 Temmuz Cuma günü  görevine başladı, 24 Temmuz Pazartesi gününe kadar hizmet vermeye devam edecektir.

 

Tercih Danışma Bürosu Şube Müdürü tarafından ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrenci ve velilerin bu hizmetten memnun oldukları görüldü.

 

Fatih Sultan Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet GÜVEN tarafından hazırlanan TEOG ve LYS sunumları Belediye dev ekranında tercih dönemi boyunca sergilenecektir.

 

 

 

14-07-201714-07-201714-07-201714-07-2017

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.