GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tecrübeyle Buluşma..

Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinde eğitime gönül vermiş Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa YILDIRIM bugün "Tecrübeyle Buluşma" da İlçemizdeki aday öğretmenlerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı.
Tecrübeyle Buluşma..

Bakanlığımız Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan Mesleki Gelişim Programı Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinde eğitime gönül vermiş Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa YILDIRIM bugün “Tecrübeyle Buluşma” da İlçemizdeki aday öğretmenlerle bir araya gelerek tecrübelerini paylaştı.

 

Şube Müdürü Yüksel BEROJE “Bizi kırmayıp, gelme nezaketinde bulunan Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Yıldırım’a teşekkür ederim. Öğretmenlik, Devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir. Geleceğimizi sizler şekillendireceksiniz. 15 Temmuz’da eğitimin yanlış ellerde geleceğimizi nasıl çalabileceğini gördük. Şimdi dört elle ülkemize, geleceğimize sahip çıkma zamanı. Onlar çocuklarımıza mutlu ve huzurlu bir gelecek bırakmak için şehit oldular. Bakanlığımız öğretmenlik mesleğini ve kişisel gelişimi önemsemekte ve bu nedenle hizmetiçi eğitim faaliyetlerine önem vermektedir. Özellikle Müfredat değişikliği ile ilgili mutlaka katkı sunun. Eba’yı kullanın.”

 

Nurdağı İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa YILDIRIM “Öğretmenlik mesleğini seçtiğiniz için size teşekkür ederim. Öğretmenlik, insanlığın var olduğu günden bugüne var olan peygamberlik mesleğidir, kutsaldır. Dinimizde "...cahillerden yüz çevir.", “Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” vb. ayetler bunu gösteriyor. Öğrencilerinize ve topluma davranışlarınızla örnek olursanız kalıcı olur. Bunun en güzel örneği İmam-ı Âzam Hazretleri’nin bal hastası olan çocuğa 40 gün sonra gelin demesi üzerine, nedir bunun hikmeti sorulduğunda  Çünkü 40 gün önce, ben de bal yiyordum... Bal yiyen birinin, bir başkasına bal yeme demesinin hiçbir etkisi olmazdı... Önce kendi nefsimde denedim bal yememeyi... Kendim başarınca; sözüm de tesir etti çocuğumuza”

Mesleğiniz ile ilgili bütün evraklardan bir dosya oluşturun ve sizde kalsın.  

Öğretmen alan bilgisine hâkim olmalıdır. Kendini sürekli yenilemelidir. Öğretmenler bilgilerini tazelemeli ve sık sık hizmetçi eğitime katılmalıdır. Öğretmenler toplumun mimarıdır. Bireyin ve toplumun gelişmesini sağlayan, kültürümüzü gençlere aşılayan insandır.

Öğrencilere hizmet etmek,  aydınlık bir gelecek için insanlığa hizmet etmektir. Bu ülke hepimize yeter. Bu ülkeye hizmet ettiğiniz sürece size daha çok saygı duyurulur ve daha çok sevilirsiniz.

Dinimizdeki “…Allaha itaat edin. Resulüne ve sizden olan emir sahiplerine de itaat edin..” düsturu gereği Amirlerinizle iyi ve uyumlu çalışın. Yapıcı tenkit faydalıdır.

Protokol kurallarının bürokraside oldukça önemli bir yer almaktadır. Protokol kuralları nezaketin ve kibarlığın gereğidir. Uyanları mutlu edeceği, uymayanların ise huzursuz olacağı bu hususunda mesleğinizin ilk yıllarında öğrenmeniz faydanızadır. Krala saygı mecburiyet, dilenciye saygı nezakettir.

İletişimde ilk 5 dakika çok önemlidir iyi bir dinleyici olmalıyız. Saygıyı ve nezaketi elden bırakmadan konuşulmalıdır. Yunus’un ifadesiyle:

Biz gelmedik kavga için bizim işimiz sevgi için,

Gönüller yıkmaya değil, gönüller yapmaya geldik.

Gelin tanış olalım,

Hayatı kolay kılalım,

Sevelim sevilelim

Bu dünya kimseye kalmaz.”

 

Seminer çiçek takdime ile seminer sona erdi.

 

 

09-01-201709-01-201709-01-201709-01-201709-01-2017

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.