GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSLÂHİYE’DE 100. YILINDA ÇANAKKALE RUHU KONULU KONFRANS VERİLDİ

İslâhiye Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan PAMUK "Çanakkale Ruhu" konulu konferans verdi.
İSLÂHİYE’DE 100. YILINDA ÇANAKKALE RUHU KONULU KONFRANS VERİLDİ

    Farabi Lisesi konferans salonunda düzenlenen programa İslâhiye İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ömüral BEŞİKÇİ, Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim DEMİRTAŞ, Emniyet Müdürü Enver SOYLU, İlçe Müftüsü Ramazan DOLU, Sağlık Grup Başkanı Ayhan GÜLŞEN, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Okul-Aile Birliği Yönetimi, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı.

    Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’ân-Kerim tilaveti ile başlayan programda misafirlere Çanakkale Şehitleri anısına karanfiller dağıtıldı.

    Özgeçmişinin okunmasının ardından kürsüye davet edilen Prof. Dr. Bilgehan PAMUK, geçen yıl da İslâhiye’ye 1453: İstanbul’un Fethini Anmak ve Anlamak konulu konferans için geldiğini, aktif dinleyici kitlesinden çok etkilendiğini, bu nedenle bu konferans davetini alınca memnuniyetle icabet ettiğini belirtti.

    Konuşmasına “Çanakkale Bir Destandır” cümlesiyle başlayan PAMUK “Çanakkale yıllarca geri giden bir toplumun artık gitmeyeceğim isyanıdır. Bütün dengesizliğe ve eşitsizliğe rağmen boyun eğmemesidir. Mekteplisinden, medreselisine; kadınından, erkeğine; çocuğundan, ihtiyarına bir varoluşun direnişidir. Esrarlı toprakların gizemli mücadelesidir. Birlik ve beraberlik yönünden tarihimizin mihenk taşıdır. Mezhep farkı gözetmeden, etnik yapı ayrımı yapmadan omuz omuza mücadelenin şehit kanlarıyla çizilmiş tablosudur. Tarihe insanlık dersi veren bu destan Osmanlının ön sözüdür. Binlerce yıl bağımsız yaşayan bir toplumun haykırışıdır.  Bir varoluştur, Bir mücadeledir, Bir direniştir, bir haykırıştır, bir gizemli güçtür, bir övünç kaynağıdır…”dedi.   

    1315’lilerin (Hicri Takvim) cepheye katılışlarının anlatıldığı sırada öğrenciler tarafından flash mob yapılarak “Hey Onbeşli!” türküsü seslendirildi. Programa katılan misafirlerin ve konuşmacının hayret dolu bakışları arasında gerçekleşen bu etkinlik izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.

    Profesörün anlattığı Çanakkale Zaferindeki hikâyeler dinleyiciler tarafından dikkatle takip edildi.

    Teşekkür konuşması için sahneye davet edilen Okul Müdürü Ahmet KURT, M. Akif ERSOY’un hedef gösterdiği Asım’ın Nesli’nin inşası için herkese büyük sorumlulukların düştüğünü vurguladı ve ‘Davete icabet ettiklerinden dolayı misafirlere, emeği geçen meslektaşlarıma, öğrencilerime, yardımcım İbrahim Halil KARAHAN ve İbrahim KARAKUZU’ya, özellikle de gençlerimize böylesine harikulade bir şekilde Ecdadımızı ve Çanakkale Ruhunu tasvir eden Bilgehan Hocamıza hürmet ve şükranlarımı sunuyorum.’dedi.

    Prof. Dr. Bilgehan PAMUK’a Okul Öğrenci Meclis Başkanı Aysel GÖK tarafından bayrak figürlü Buket, Okul Müdürü Ahmet KURT tarafından Teşekkür Belgesi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim DEMİRTAŞ tarafından güne özel Çinili Tabak ve Jandarma Komutanı Binbaşı Ömüral BEŞİKÇİ tarafından Çanakkale Ruhu temalı Tablo takdim edildi.

    Öğrencilerden gelen yoğun istek üzerine okul girişinde güne özel Hatıra Fotoğrafı çekildi.

 

canakkale 2015canakkale 2015canakkale 2015canakkale 2015canakkale 2015canakkale 2015canakkale 2015canakkale 2015

canakkale 2015canakkale 2015

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.