GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İslahiye MEM kursiyerleri Brüksel´den Yurda Döndü

İslahiye MEM kursiyerleri Brüksel´den Yurda Döndü

 

İSLAHİYE MEM KURSİYERLERİ BRÜKSEL’DEN YURDA DÖNDÜ

 

İslahiye Mesleki Eğitim Merkezinin 2014-1-TR01-KA102-004632  numaralı  “Otomotiv Sektöründe Yenilikçi Uygulamalar”  isimli proje 2014- Şubat başvuru döneminde Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Projesi kapsamında Ulusal Ajans Tarafından 1482 proje arasından kabul edilerek 82.217 Euro hibe desteği alamaya hak kazanmıştır. Bu Proje, 2011 yılında gerçekleştirilen kuaförlük projesinden sonra İslahiye Mesleki Eğitim Merkezinin ikinci projesidir.

 

 

 

Bu projede 38’i çırak öğrenci 8’i refakatçi olmak üzere toplam 46 kişi yer almaktadır. Katılımcılardan; İslahiye ve Nurdağı’ndan 16 kişi  Belçika Brüksel’de, Tokat ve Niksar’dan 16 kişi Almanya Hamburg’da ve Simav ve Iğdır’dan 14 kişi İsveç Stockholm’da iki haftalık eğitim programının başarıyla tamamlayarak 13.09.2015 tarihinde yurda dönmüşlerdir.

 

 

 

Ülkemizde özellikle son yıllarda sıfır araç satışlarının artması otomotiv sektöründe kalifiye eleman ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Küçük işletmelerdeki test cihazları ve ekipmanlar yeni nesil araçlar için yetersizdir. Bu proje aracılığı ile otomotiv sektöründe çalışan çıraklarımız ve okullarımızda görev yapan öğretmenlerimize yenilikçi eğitim metotları ve uygulamaları konusunda Belçika, Almanya ve İsveç´te meslek okulları ve işletmelerde yaptığımız çalışma planlarına göre otomotivle ilgili teorik ve uygulamalı eğitimler verilmiştir. Katılımcı grubumuz bilgisayarlı test cihazlarıyla arıza tespiti, bakım ve onarımı konularında bilgi ve becerilerini arttırmışlardır.

 

Projenin uygulanması sonunda katılımcı grubumuzun ufuklarının açılması ve sahip oldukları tekniklere yenilerini de eklemeleri gerekli görüldüğü için bu proje önerisi hazırlanmış ve sunulmuştur.

 

 Katılımcı grubumuz elde ettikleri bilgi ve becerilerini, diğer öğrenci ve öğretmenlerle, işletme çalışanlarıyla paylaşacaklar ve işletmeler kendilerini yenileme fırsatı bulacaklardır. Küçük işletmelerde, sektördeki gelir paylarını alarak dengeli bir dağılımın oluşması, katılımcı guruplarımızın aranan eleman konumuna gelmeleri, sektörde rekabetin artması, bölge halkının daha ucuza kaliteli hizmet almasını sağlayacaktır.

 

 

 

Ayrıca katılımcı grubumuz, Avrupa´daki iş güvenliği, meslek standartları, meslek hastalıkları gibi konularda da bilgi edinmişlerdir. Diğer yandan Türkiye’nin AB’ye uyum süreci içerisinde, AB topluluklarında, yaşayış ve dil konularında kendilerini geliştirmeleri sağlanmıştır.

 

 

 

Eğitimden arta kalan zamanlarda yapılan gezilerle, bulundukları şehrin sosyal ve kültürel özellikleri hakkında bilgi edinmişlerdir.

 

İSLAHİYE BELÇİKA (BRÜKSEL) GRUP LİSTESİ

 

SIRA NO

ADI SOYADI

GÖREVİ/ALANI

1

Ahmet İÇTİN 

Proje Sorumlusu

2

Ahmet GÖLLÜ

Proje İrtibat Kişisi

3

Yusuf İslam ERŞAHİN

Motorlu Araçlar Teknolojisi

4

Halil ÖZDEMİR

Motorlu Araçlar Teknolojisi

5

Mehmet ARSLANDAĞ

Motorlu Araçlar Teknolojisi

6

Ahmet ASLAN

Motorlu Araçlar Teknolojisi

7

İbrahim ERGÜN

Motorlu Araçlar Teknolojisi

8

Mehmet BAYINDIR

Motorlu Araçlar Teknolojisi

belçika gezisibelçika gezisibelçika gezisibelçika gezisibelçika gezisibelçika gezisibelçika gezisibelçika gezisi

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.