GAZİANTEP İSLAHİYE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL GENELİNDEKİ TÜM OKUL MÜDÜRLERİNİN KATILIMLARI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İL GENELİNDEKİ TÜM OKUL MÜDÜRLERİNİN KATILIMLARI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İL GENELİNDEKİ TÜM OKUL MÜDÜRLERİNİN KATILIMLARI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  İL  GENELİNDEKİ TÜM OKUL MÜDÜRLERİNİN KATILIMLARI İLE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

                Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezindeki okul müdürleri toplantısına Valimiz Sayın Ali YERLİKAYA, İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa YANMAZ, Kaymakamlar, Eğitim Yöneticileri ve il genelindeki tüm okul müdürleri katıldı.

                Yoğun katılım ile gerçekleşen toplantıda Gaziantep’teki eğitim çalışmalarında yeni uygulamaya geçilecek olan projeler anlatıldı.  Konuşmasını yapan Valimiz Sayın Ali YERLİKAYA okul müdürleri ile samimi sohbette bulundu. 535 bin öğrenciye eğitim veren yöneticilerle bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu dile getirirken bu toplantıları da daha sık yapmak istediğini ifade etti. Konuşmalarında Gaziantep’in nüfus olarak ülkemizde 8. sırada bulunduğunu ama öğrenci sayısı bakımından 5. sırada bulunduğunu ve bu sayıdan onur duyduğunu ifade etti. Sayın Valimiz YERLİKAYA eğitimde bir farkındalık oluşturmak zorunda olduğumuzu söyledi.  Türkiye başarı ortalamasında ilimizin okul öncesinde okullaşma oranında 78. olduğunu, ilkokullarda bir sorun olmadığını, TEOG ve LYS’ de Türkiye ortalamasının altında bulunan okul sayısının üstünde bulunan okul sayısından fazla olduğunu ifade etti.  İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan performans değerlendirme sitesinde tüm okulların Türkiye’deki ve ilimizdeki başarı sıralarının herkes tarafından görebileceğini bunun yanında sosyal faaliyetlere de önem vereceklerini, sınav başarısı ve sosyal faaliyetlerde başarı gösteren okullarımızın yöneticilerinin ve öğretmenlerinin ödüllendirileceğinin söyledi. Okul inşaatlarına da değinen Valimiz Ali YERLİKAYA yeni nesil okullar yapacaklarını bu okulların yapımında Mimarlar ve Makine Mühendisleri Odası ile birlikte çalışacaklarını ve şehrin en güzide mimarlarına okul inşaatlarını teslim edeceklerini ve sonuç olarak daha sağlam ve güzel okul yapacaklarını ifade etti.  Okulların temizliği ve düzeni konusunda İŞKUR ile yapılan protokol kapsamında 2190 hizmetli alındığını ve bu hizmetlilerin okullarda en verimli şekilde çalışması konusunda okul müdürlerini uyardı. Yeni kuşağın eğitilmesinde okul idarecilerinin ve öğretmenlerinin sabır, heyecan, şevk ve aşkla görevlerini yerine getireceğine inancının tam olduğunu söyledi.  Okul Müdürlerinin öğretmenler ile iyi iletişimlerinin olması, sözün doğrusunu güzellikle söylemesi gerektiğini söyledi ve 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

                İl Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa YANMAZ sunumuna ilimizde bu yıl uygulanacak olan okul başarı ortalamalarını Türkiye ve il genelinde gösteren sitenin tanıtımını yaparak başladı. Sitenin tanıtımında okul müdürleri ile ilgili bilgilere, branş bazındaki başarı değerlerine, ilçeler arası başarı değerlendirmesine ve okulların kendi aralarındaki başarı değerlendirmelerine ulaşılabileceğini uygulamalı olarak okul müdürleri ile paylaştı. Ayrıca yapmış olduğu konuşmada ise şunları söyledi : “İlimizde 632 okul zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. Böylelikle ilimize atanan öğretmenlerin zorunlu hizmet için dışarı illere gitmelerinin önüne geçilmiş ve yaklaşık 1500 öğretmenimiz zorunlu hizmet görevini İlimizde yapmaya başlamıştır.

               Tüm eğitim paydaşlarımızla bir araya gelerek gazi şehrimizin eğitim sorunlarını tespit etmek,  çözümler üretmek, bütün kesimlerin dikkatini eğitim sistemimiz üzerine çekmek ve eğitim farkındalığı oluşturmak amacıyla 5-8 Ekim 2015 tarihlerinde Şirehan Otel’ de 21 Çalışma Grubu Masası ve bir de 17 branşı içeren Ortak Yıllık Plan Çalışma Grubu Masası ile toplam 22 masada eğitim çalıştayı düzenledik. Bu Çalıştayla 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren, ilimizde eğitimin tüm kademelerinde akademik başarıyı, sosyal kültürel ve sportif etkinliklerin çeşitliliğini ve bunlara katılımı, başka bir deyişle ilimizin eğitim başarısını arttırarak kendine güvenen, çözüm odaklı, geleceğe umutlu bakan sağlıklı bireyler yetiştirme amacımıza uygun olarak Gaziantep´te “Eğitim Başarısının Artırılması Projesi”ni (EBAP) başlattık.

                 Başka bir projemizde ise; her dönem düzenli olarak İl ve İlçe Okullarının Alt ve Üst Değerlendirme kurulları tarafından ziyaret edilerek, belirlenmiş kriterler doğrultusunda değerlendirilmesi planlanmıştır. Değerlendirme sonunda en yüksek puanı alan okul İl Merkezinde Valilik tarafından İlçede ise Kaymakamlık tarafından “Dönemin Okulu” seçilerek ödüllendirilecektir. Ayrıca bu değerlendirmede yıl içerisindeki değerlendirmelerin toplamında en yüksek aritmetik ortalama puanını alan okul üst değerlendirme kurulu tarafından her kademede “Yılın Okulu” ilan edilerek ödüllendirilecektir.” dedi.

 

              Toplantının sonunda ise dilek ve temenniler bölümüne geçildi, okul müdürleri görüş ve sorunlarını Sayın Valimize ve İl Milli Eğitim Müdürümüze ilettiler. Soruların cevaplanmasının ardından toplantı sona erdi.

müdürler toplantısımüdürler toplantısımüdürler toplantısımüdürler toplantısımüdürler toplantısımüdürler toplantısı

Fevziçakmak Mah. Hatay Bulvarı No 259 İslahiye /GAZİANTEP - 0 342 862 2151 0 342 862 3406

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.